• اشتراک
مستند مهندسی یک امپراطوری ، کاری از شبکه History می باشد که به بررسی بزرگترین شاهکارهای تمدن های بش
\\\"مستند مهندسی یک امپراطوری ، کاری از شبکه History می باشد که به بررسی بزرگترین شاهکارهای تمدن های بشری روی کره زمین ، دوران طلایی، دوره های تاریخی و تمدن های مهم می پردازد. در این مستند شما با مقایسه امپراطوری های مختلف از نظر صنعت و مهندسی و ... روبه رو خواهید شد.سیاری از رازها و شک و شبهات در مورد سازه های عظیم دوران باستان در این مستند بر ملا می شود.شبیه سازی های کامپیوتری نیز دریچه تازه ای برایمان به سوی دوران باستان باز میکند
13 قسمت این مستند شامل 13 امپراطوری بزرگ دنیا می باشد که عبارتند از :
قسمت 1- امپراطوری مصر
قسمت 2- امپراطوری یونان
قسمت 3- عصر اسکندر
قسمت 4- آزتکها
قسمت 5- کارتاژ
قسمت 6- مایا
قسمت 7- روسیه
قسمت 8- دوران خون و فلز در بریتانیا
قسمت 9- پارس
قسمت 10- چین
قسمت 11- ناپلئون
قسمت 12- بیزانس
قسمت 13- عصر داوینچی
قسمت 1- امپراطوری مصر
2500 سال قبل از فرمانروایی Julius Caesar ، مصر باستان قدرت مهندسی آن دوران را به شکل بی سابقه و ماهرانه ای در اختیار داشت.معابد مصری ، استحکامات نظامی ، هرم های پر رمز و راز مصری، و مکانهای دیگری که هرگز مشابه آنها ساخته نخواهد شد!این قسمت به آن دوران مصر و رازهای ساختن اهرام ثلاثه مصر و راجع به معماران آنها می باشد.
قسمت 2- امپراطوری یونان
تمدن یونان نقش بسزایی درتمدن غرب دارد.زیر بنای تمدن یونان به حدود 3000 سال قبل از تاریخ اروپا باز می گردد.فیلسوف هایی مانند سقراط و ارسطو ، و خدایان کوه المپ را می توان از عوامل مهم ایجاد دموکراسی و گسترش فرهنگ یونان باستان نامید.این قدرت به همراه قدرت مردم دست در دست هم و دوشادوش شاهکارهای جاودانه ای را در جهان ساختند.به عنوان مثال می توان به Tunnel of Samos اشاره کرد که با طولی بیش از 1000 مایل از میان کوهستانی بزرگ از سنگ آهک سخت ،اشاره کرد.در این مجموعه زیر بنای دانش معماری یونان باستان مورد تحلیل قرار خواهد گرفت.
قسمت 3- عصر اسکندر
( در قرن سوم پیش از میلاد ) و سه قرن پس از وی که به عصر یا دوران هلنی مشهور است درخشانترین عصر هنری فرهنگی یونان است . یونان مهد هنر می گردد و هنرش به شرق راه می یابد . البته این تاثیر دو جانبه بوده است . هنر برای اولین بار خصلت جهانی می یابد . دوران هلنی از لشکرکشی های اسکندر به شرق آغاز می شود و از فتوحات او تا استقرار سلطه روم تا آسیای صغیر و مصر به طول می انجامد ( از قرن سوم قبل از میلاد تا اول میلادی ) . با درآمیختگی تمدن شرق و غرب ( یونان و خاور میانه ) این دوران هر روز شکوفاتر می گردد .
اسکندر مقدونی که خود اهل علم و دانش بود موانع سیاسی را که از تقابل فرهنگی جلوگیری می کرد از میان برداشت . او به هر سرزمینی که پا می گذاشت پس از فتح آن آنجا را مرکز آداب و رسوم و فرهنگ یونانی ها قرار می داد . زبان و ادبیات - معماری - ورزش و سایر دستاوردها و رسوم یونانی را با خود به آنجا می برد و در جهت بسط و گسترش آن می کوشید . او برای اولین بار حکومت یونان را که قبلا به صورت ایالتی اداره می شد به شکل مستقل و واحدی درآورد .این قسمت به شرح این دوران می پردازد
قسمت 4- آزتکها
آزتک‌ها، یک تمدن مزو آمریکایی را در مکزیک مرکزی شامل می‌شدند که دارای اسطوره بسیار غنی بودند.آزتک‌ها خود را بیشتر مکزیکا صدا می‌کردند، که از آن امروزه نام کشور مکزیک مشتق شده‌است.پایتخت آزتک‌ها تنوشتیتلان (Tenochtitlan) نام داشت و از سال 1325 تا 1521، دوازده نفر بر آن فرمانروایی کردند. پس از جنگهای خونین، در 13 اوت 1521، آخرین حکمران آزتک‌ها خود را تسلیم اسپانیایی‌ها کرد.ینان پرستشگاهها و برجها و خانه‌های بسیاری را با مصالح سنگی ساخته بودند . در رشته نجوم، حقوق و حکومت ، پیشرفت کرده بودند . در بسیاری از هنرها و پیشه‌ها صاحب مهارت شده بودند . به موسیقی ، رقص، نمایشنامه، و ادبیات علاقه‌مند بودند.گذشته از اینها آزتک‌ها چندین باغ گیاه‌شناسی یا گیاه پروری داشتند که اروپائیها تا آن زمان با چنین چیزی آشنا نشده بودند. در سرزمین آزتک‌ها شبکه بزرگی برای آبیاری زمینهای کشاورزی ایجاد شده بود. صنعت بافندگی ، شکل گرفته بود. در میان این مردم ، تاسیساتی مانند تیمارستان با پزشکان و جراحان متخصص وجود داشت.
قسمت 5- کارتاژ
نام شهری باستانی در شمال آفریقا -جایی که اکنون کشور تونس جای گرفته‌است-. جای این شهر در گوشه خاوری دریاچه تونس درامتداد مرکز شهر تونس کنونی بود.تمدن کارتاژ در سده‌های سوم و دوم پیش از زایش مسیح همدوره و هماورد جمهوری روم و در کشاکش با این دولت بر سر چیرگی بر مدیترانه باختری بود. این هماوردی به سه دوره جنگ میان کارتاژ و روم انجامید که به جنگ‌های کارتاژی یا پونیک نامیده‌می‌شود. در همه این جنگ‌ها کارتاژ شکست خورد و از نیرویش کاسته شد و باج‌های هنگفتی که برای کنارگذاشتن جنگ به روم پرداخت اقتصاد آنان را به سراشیب کشاند. سومین جنگ کارتاژی به ویرانی شهر کارتاژ انجامید و رومیان بازمانده سرزمین‌های کارتاژ را به خاک خود چسباندند\\\" \\\"قسمت 6- مایا
در اوج شکوه خود ، این تمدن اسرار آمیز با قلمرو 125.000 مایل مربع به وجود آمد. در سراسر گواتمالا ، مکزیک ، هندوراس ، السالوادور گسترش یافت.در این بخش در مورد این که این تمدن از چه زمانی آغاز شده و اینکه چطور از جمعیت نسبتا کم شکارچیان به یک جمع گسترده ای شکوفا شده اند،می پردازد. در زمینه مهندسی نیز به اسمان معبد ، اهرام ، کاخ ها پر اب و تاب و پیشرفته با سیستم هیدرولیکی می پردازد .در ادامه به بررسی فاجعه ای که ناشی از فروپاشی این تمدن به وجود آمده است؟ پرداخته است.از معبد - اهرام در Tikal ، به مقبره سلطنتی در Palenque ، به رصد ستارگان در چیچن ایتزا ،مراجعه می کند و به معماری و زیرساخت های ظهور و سقوط تمدن مایا باستان را بررسی می نماید.
قسمت 7- روسیه
امپراتوری روسیه دولتی بود که از 22 اکتبر 1731 تا سرنگونی آن در 2 مارس 1917 به دست انقلاب فوریه سرکار بود. نام حاکم این امپراتوری «تزار» بود.پایتخت این امپراتوری سنت پترزبورگ نام داشت و زبان رسمی آن روسی،اولین پادشاهش, پطر کبیر و آخرین آن, نیکلای دوم نام داشت.
قسمت 8- دوران خون و فلز در بریتانیا
در قدیم، امپراتوری بریتانیا هر قاره ای را پوشانده بود حدود یک چهارم از مساحت زمین در تسخیر این امپراطوری قرار داشت.از دید مهندسی به اینکه چطور حاکمان وقت از نیروگاه عظیم استفاده می کردندو شاهکارهای مهندسی فوق العاده ای که باعث تبدیل امپراطوری بریتانیا به غول پیکر صنعتی و نظامی ، مملو از ثروت جهان شده بود نیز اشاره شده است. برخی از آنها عبارتند از لوکوموتیو ،شاهراه فاضلاب زیرزمینی ، کاخ وستمینستر ، و نیروی دریایی قدرتمند ترین و فنی پیشرفته در عصر بادبان..
قسمت 9- پارس
ایران باستان را می توان مبهم ترین تمدن جهان دانست.امپراطوری ایران توسط کوروش بزرگ و با ایجاد سیاست مذهبی و تغییرات فرهنگی و تربیتی پرورش یافت.یکی از شاهکارهای دوران باستان در ایران ایجاد و ابداع روش جدیدی برای مدیرت آب بود که در زمین همواری به وسعت 1500 مایل ایجاد شده بودو و یک کانال که توسط رود نیل به دریای سرخ متصل می شد.(کانال سوئز) داریوش بزرگ به دلیل اهمیت راه دریایی میان مصر و ایران دستور ساخت آبراهی میان دریای سرخ و دریای مدیترانه را از راه نیل در اواخر سدهٔ ششم پیش از میلاد داد تا کشتی‌های ایرانی بتوانند به راحتی از آن عبور کنند. سرپرستی ساخت این آبراه را مهندس «ارتاخه» از مهندسان ایرانی عصر هخامنشی به عهده داشت.
از شاهکارهای دیگر ایران باستان می توان به یکی از عجایب هفتگانه اشاره نمود،آرامگاه قالیکارپناسوس یکی از عجایب هفتگانه جهان می باشد. رقابت بین ایرانیان و یونان باستان همواره وجود داشت و همین امر سبب جنگ سی ساله معروف بین دو تمدن بزرگ گشت که حاصل این جنگ این جهانی است که در آن زندگی می کنیم.
قسمت 10- چین
.زمان این تمدی به 3500 سال پیش باز می گردد.تمدن چین یکی از قدیمی ترین تمدن های موجود و ادامه دار تاریخ بشریت می باشد.
دیوار چین یا دیوار بزرگ چین، یک بنای عضیم چینی است که حدود 4000 مایل طول دارد. ساخت آن حدود 1400 سال، یعنی از قرن دوم قبل از میلاد تا قرن هفدهم (میلادی) ادامه پیدا کرد و به منظور مقابله با هجوم اقوام مهاجر عشایر، همچون مغول‌ها، ترک‌ها و هون‌ها ساخته شده بود.
قسمت 11- ناپلئون
قرن ها پس از سقوط امپراتوری روم ، پادشاهی فرانسه تلاش زیادی را برای کنترل کلیسا و اشرافیت انجام داد. هرج و مرج و جنگ های خونین افزایش یافته بود تا جایی که فرانسه را بر روی لبه ی فاجعه ی مطلقی به نام انقلاب فرانسه قرار داد.بعد از یک دوره سرکوب وحشیانه.ظهور یکی از بزرگترین شخصیت های نظامی در تاریخ به نام ناپلئون در فرانسه تحولات زیادی را به ارمغان آورد.ناپلئون در طول سلطنت خود ، شاهکارهای بزرگی را به جهان معرفی نمود.
قسمت 12- بیزانس
بنیانگذار امپراتوری بیزانس (امپراتوری هزار ساله روم شرقی) کنستانتین یکم بود.روم پس از چند شکست سخت در جنگ‌های با ایران، برای اداره و برون رفت از مشکلات جنگ‌های ایران و روم علاقه‌مندی‌هایی که در شام داشتند، در روزگار کنستانین، پایتخت امپراتوری را از رم به دهکده بیزانتیوم در کنارِ تنگه بسفر منتقل کردند. این شهر بعدها به نام کنستانتین(قسطنطنیه) نامیده شد. پس از چندی تئودسیوس کبیر امپراتور روم این امپراتوری را به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم کرد و دو پاره شدن امپراتوری روم در سالِ 395 پس از میلاد را صورت داد.
قسمت 13- عصر داوینچی
در قرن پانزدهم، رنسانس مترقی یا پیشرفته شکل می‌گیرد و در این دوره، بزرگترین هنرمندان و نقاشان عصر رنسانس و حتی تاریخ هنر پا به عرصه وجود می‌گذارند. در این دوره، شاهد نقاشانی همچون میکلانژ ، داوینچی، تیسین و رافائل هستیم که هر یک از این نقاشان در تاریخ هنر کم‌نظیر هستند، به طوری که این دوره را عصر داوینچی نامیده‌اند.داوینچی علاوه بر نقاش به عنوان یک مهندس نیز مشهور می باشد.در نامه‌ای به دوک میلان او اظهار داشت قادر به تهیه و ساخت دستگاه‌هایی هم برای دفاع از شهر و هم برای محاصره می‌باشد.هنگامی که او به ونیز فرار کرد شاگردی را پیدا کرد که با کمک او تنواست یک سنگر متحرک را طراحی کند.او حتی طری برای منحرف کردم مسیر رودخانه آمو داشت ...پروژه‌ای که نیکولو ماکیاولی نیز بر روی آن کار کرد.مقالات داوینچی شامل تعداد بسیار زیادی از اختراعات عملی و قابل اجرا و غیر عملی شامل آلات موسیقی پمپ‌های هیدرولیک توپ‌های بخار سپرهایی خاص و ... می‌گشت.تعداد زیادی از دست نوشته‌های داوینچی مربوط به طرح‌ها و نقشه‌های اختراعات او هستند.برخی از ابداعات او به شرح زیر می باشد:
-طراحی برخی از لباس‌های مربوط به کارنوال‌ها و فستیوال‌ها و برخی از لباس‌های زرهی
-ماشین الات جنگی همچون سراحی یک تانک زره پوش یک تیر انداز غول پیکر و دستگاه خوف انگیز که با حرکت خود پاهای سربازان را قطع می‌کند.البته هیچ یک از وسائل بالا در زمان لئوناردو ساخته نشد.
-سدها و کانال‌ها آب
-یک پل چوبی که قابلیت حمل داشت و می‌توانست آن را از هم باز و دوباره سرهم کرد
-وسائلی که با بال‌هایی که داشتند قابلیت پرواز داشتند هلیکوپتر چتر نجات و گلایدر. چتر نجات ابداعی داوینچی در قرن بیستم ساخته شد و کار کرد.
-خط معکــوس یکی دیگر از اختراعات داوینچی می باشد. او برای این که کسی نتواند نوشته‌هایش را بخواند، نوعی خط را اختراع کرد که برعکس نشوته کمی شد و باید برای خواندن آن از آینه استفاده می‌شد.
-دیگر اختراعات او شامل مسلسل، باد سنج، ساعت، تلمبه می‌شوند.
2 DVD
ارزان تر از همه جا\\\"
تخفیف های محصول | شرایط تعلق گرفتن تخفیف :

  • با خرید 1 عدد یا بیشتر از این محصول به صورت نقدی آن را با 10 % تخفیف خریداری کنید.
    10 %
قابلیت ارسال نظر غیرفعال شده است.